Hitre, tudásra (kiállítás)
Hitre, tudásra: A piaristák és a magyar művelődés
Kiállítás Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeumában (Budavári Palota, E épület)
2017. november 15.–2018. február 25.
A Piarista Rend pápai jóváhagyásának 400. és a budapesti Piarista Gimnázium alapításának 300. évfordulóján rendezett kiállítás azt mutatja be, hogy a piaristák a négy évszázad során mivel gazdagították a magyar művelődést a tudomány, a művészetek és a vallás különböző területein.
Magyarországon 1666-ban jött létre első iskolájuk. Szolgálatuk azóta is a kor és az élet kihívásaihoz igazodik. Úttörői voltak például a magyar nyelvű középiskolai tanításnak, a matematika, a fizika és az informatika oktatásának és a cserkészetnek is. Mindebben kiemelkedik a rend pesti iskolája, amelyet a városi tanács alapított 1717-ben. A régi piarista ház a város egyik legrégibb szellemi központja volt. A kopott falú, majd 1917-re új palotába költöző gimnázium padjaiból kiváló költők, tudósok és államférfiak kerültek ki.
A piaristák színes világát fölidéző, általuk készített, megrendelt vagy összegyűjtött tárgyak is sokszínűek, választékuk a középkori kódexektől a modern bábokig terjed. A kiállításon a magyar piaristák műveltségét szépséges liturgikus tárgyak, eddig kevesek által látott festmények és rajzok, különleges könyvek, kéziratok, órák és modellek mutatják be.
A kiállításhoz két kötetes, gazdagon illusztrált katalógus készül. Az első kötet, amely a megnyitóra jelent meg, a tárgyleírások mellett 16 tanulmányt is tartalmaz.
További információ
OpenEdition suggests that you cite this post as follows:
Koltai András (November 18, 2017). Hitre, tudásra (kiállítás). Szerzetesség a koraújkori Magyarországon. Retrieved September 13, 2024 from https://doi.org/10.58079/un78