Térkép és kereszt
Brentán Károllyal Komáromtól Amazóniáig
Korányi G. Tamás
Budapest, Clipperton, 2019. – 164 pp.
Brentán Károly (1694–1752) komáromi születésű jezsuita kalandos élete a nagyszombati jezsuita kollégiumtól a quitói tartományfőnökségig, majd a rend római központjáig ívelt. Eközben másfél évtizedet töltött a mai Ecuador és Peru területén, indián törzsek között, majd Rómába indulva 4000 kilométert tett meg indián kenuval az Amazonason. A portugálok kémkedéssel gyanúsították, de megszökött egy brazíliai erődből, és eljutott Rómába, ahol megalkotta a korszak egyik legkiválóbb Amazónia-térképét.
A szerző az elérhető dokumentumok és párhuzamos jezsuita életutak alapján alapján rekonstruálta Brentán életét, és bemutatja a kor tudományos életét, így Éder Ferenc Xavér, Charles Marie de La Condamine és Samuel Fritz munkásságát. Különösen részletesen elemzi az Amazonas vidékének (Provincia Quitensis) 18 példányban és négy, egymástól jól elkülöníthető állapotban fönnmaradt térképét , annak forrásait és a térképen szereplő neveket.
Recenziók
OpenEdition suggests that you cite this post as follows:
Koltai András (September 5, 2019). Térkép és kereszt. Szerzetesség a koraújkori Magyarországon. Retrieved December 11, 2024 from https://doi.org/10.58079/un7x