Pálosan szép az élet!
Pálos rendtörténeti vándorkiállítás
2020. január 20–23. Budapest, Szent István bazilika előtt
2020. február 5. – március 1. Budapest, Magyar Nemzeti Múzeum kertje
(további helyszínek: http://palosbusz.hu/helyszinek/
A vándorkiállítás a magyar pálos történet elemeit mutatja be, elsősorban mint közös, mindenki számára átélhető magyar örökséget. Célja, hogy útja során ne csak a katolikus, s ne csak a hívő embereket szólítsa meg, hanem mindenkit, akit érdekel a magyar múlt, a magyar történelem.
A nyolc részből, nyolc egymástól némiképp elkülönített tételből álló tárlat részeit az evangéliumi nyolc boldogság mondatai fűzik össze. Az egy-egy boldogságmondáshoz kapcsolódó különböző témák nem a rendtörténet kronológiáját követik, hanem bizonyos megközelítéseket emelnek ki. A kiállítás rejtetten, az elbeszélés „szövetébe” ágyazottan jeleníti meg, hogy pálosnak, s általában szerzetesnek, szerzetespapnak lenni teljes élet, amely nem a bezárkózás, hanem a kiteljesedés útja – hétköznapi és teológiai értelemben is a boldogságra vezető modern életforma.
A több ponton is interaktív, magyar nyelvű kiállítás felületein viszonylag kevés szöveg szerepel, amely a magyarul nem értő látogató számára QR-kódok útján, vagy – okostelefon, illetve internetkapcsolat híján – vezetőfüzetben olvasható angol és lengyel nyelven is.
Lásd még:
- http://palosbusz.hu
- http://www.palosrend.hu/aktualis/1107-boldog-ozseb-ev-2020
- https://mnm.hu/hu/kiallitasok/idoszaki/palosan-szep-az-elet
- https://www.magyarkurir.hu/hirek/erdelybe-erkezik-az-autobuszban-kialakitott-palos-vandorkiallitas
OpenEdition suggests that you cite this post as follows:
Koltai András (February 11, 2020). Pálosan szép az élet! Szerzetesség a koraújkori Magyarországon. Retrieved September 13, 2024 from https://doi.org/10.58079/un83